Drenica live's Webseite


O ZoTĖ

Ku te gjej sherim per zemren dhe shpirtin tim
Vuaj e qaj me lot se dhimbjet sdurohen dot
Nese ne kete bote  zemren time e vret
Ne boten tjeter xhehnemi te pret
Falma o zot i madhi vetem nje pike shprese
Mos te jetoj me vuajtje por te di se qka te pres
Nje lutje te vetme kam  per ty i madhi zote lutem merrma jeten
Se dhimbjet sdurohen dot Zoti krijoi njerezine
Dashurine ua la ne mes si te ben te lumtur
         Sa Leht te luash me ndjenjat e mija por mos haro per kete te gjykon dashuria 

Shpetimin nga zoti dhe ndihmen po e pres
Se pa dashurine tende besoo do te vdes
KUR NE JETEN TIME NE DJEM ME NUK BESOJ
ME VJEN REND TA THEM POR TE GJITHE QENKAN NJESOJ
Mallkimet qe i pata te gjitha ty ti thash
Tash dashurine time ne dore te Zotit e lash

Dėrguar nga : Vjollca
Data Dėrgimit: 26.06.2005
Eemail:vjollcaa_@HoTmAiL.CoM


VAJTO MBI VARIN TiM
Varri paska qenė
shtrati i nuseris sime
krushqit e urojn sot
martesen time

Nėna me lotė nė sy
Pėr her tė fundit mė shikonte
Rruga e mbar moj bij
Sot nėna nuse po tė qonte

Sa bukur te rrin
Ky fustan i dardhe
Pse moj bija ime
Dhendrri s“na ka ardhė

Sa bukur tė rrine
kjo vellė e shkretė
Pse moj bija ime
Ti po rrin kaq e zbehtė

Qohu moj bij
e Buzeqesh njėher
Se ne po tė shohim,
Pėr tė fundit herė.

Dėrguar nga : Vjollca
Data Dėrgimit: 26.06.2005
Eemail:vjollcaa_@HoTmAiL.CoM

 


Me Ty
Me fytyrėn tėnde po shetitem detit
Ska cka mė bėn fuqia e tėrmetit
Nga dashuria jote tash po jetoj
Por mungesėn tėnde nė shpirt e pėrjetoj
Patjetėr lotin nga syri ta largoj
Se vetėm ashtu mund tė tė shiqoj
Por tash gjithcka mė duket zi
Qofsh e mallkuar moj dashuri
Tash i dashur duhet tė largohem
Por me fatin do tė pajtohem
Vuajtjet nė jetė do tė mė shtohen
Se dy tė dashur nuk mundet tė bashkohen

Dėrguar nga : Vjollca
Data Dėrgimit: 26.06.2005
Eemail:vjollcaa_@HoTmAiL.CoM


SI NDIHEM PA TY
Ku me ike ku humbe ku u trete
nje plage ne zemer me mbete
nje zjarr qe kurr nuk shuhet
nje emer qe perjete ruhet
Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.
S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!
S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?
S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?
S'e di pa ty cdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.
S'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.
S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por di sa shume te deshiroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton.
E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.
S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por dicka di me siguri :
Ajo qe dua je vec.......... Ti.

 

Derguar nga : LoN1X
Data Dėrgimit: 30.06.2005
Eemail:LoN1X@HoTmAiL.CoMTĖ KAMĖ ĖNDRUAR
Mbi dritare nata derdh qetsine
Dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
Nje zemer te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadale mbyllen...
Nje buzeqeshje e embel
Vjedhurazi shikon
Dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
Ngadale lundron ne det
Dhe ngritet e fluturon ne qiell
Me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
Dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
Dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Te kam enderruar,"
Nje ze tingellon
Dhe serish heshtja mbreteron

Dėrguar nga : Flamuri
Data Dėrgimit: 29.06.2005
Eemail:Flamur_18@HoTmAiL.CoM


 
Mė fal zemer se ndoshta mė fjalet e mija tė ledova
Mė fal shpirt se ndoshta nga dashurija tė gjykova
Mė fal i dashur se vec pėr ty une mund tė jetoj
Mė fal synushi im se pa ty unė nuk dua tė egzistoj
Mos harro se vetėm ty tė deshta nė kėtė botė
Mos harro se pėr ty mbrėm su ndalen lot
Mos harro se pa ty gjdo gja ėhte e kot 
Mos harro se tė dua ma shum se dje e sot
Me kujto edhe kur tė thojnė se nuk jam gjall,
Mos harro se as guri skishte plas mė par
Mė thuj njė herė se kot nuk ishte krejt ky vajtim
Mos harro se ti je e vetmja lumturi nė shpirtin tim
Mos lejo qė tė behem e dashuris edhe njė viktim 
Mė thuj njė herė,se mė don sa tė dua shpirti im
Mos mendo se edhe nėse Me Ty Nuk nuk jam
Me beso se vetėm ty tė deshta me zemėr tė tham

Dėrguar nga : Vjollca
Data Dėrgimit: 26.06.2005
Eemail:vjollcaa_@HoTmAiL.CoM

PoeZi.Tk

 

 


Datenschutzerklärung
Eigene Webseite von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!